Pressmeddelande:

Upptäck Abercrombie & Fitch

2009-08-19

Med nyckelkonceptet Casual Luxury har Abercrombie & Fitch gjort sig ett namn världen över. Nu tar de steget att etablera sig i Skandinavien. Kungsmässan kan stolt meddela att en av köpcentrets verkliga butiksentreprenörer gör varumärket tillgängligt för våra kunder redan den 29 augusti.

Hittills har det bara gått att besöka en Abercrombie & Fitch-butik i USA, Storbritannien och Kanada. Svenska A&F-älskare har fått nöja sig med att shoppa sina favoritplagg online. Nu blir det ändring på den saken. Snart finns de även i en butik i Kungsbacka.

- Det känns otroligt spännande, säger butiksägare Jessica Frohagen. Att få chans att arbeta med ett så eftertraktat varumärke är fantastiskt roligt. Jag tror att det behövs en butik med Abercrombie & Fitch. Vi är bra på att handla online i Sverige men näthandel går sällan upp emot att gå i butik och se, känna och prova nyinkomna modevaror, menar hon.

Modekedjan Abercrombie & Fitch riktar sig till kvalitetsmedvetna, ungdomliga kunder med en avslappnad men medveten stil. Design, materialval och koncept är noggrant utvalda. Allt är väl genomtänkt för att man alltid skall kunna leverera bra produkter och leva upp till varumärkets goda rykte.

Den 29 augusti öppnar Jessica Frohagen butik på ett av Kungsmässans evenemangstorg för att visa upp det nya varumärket. I dagsläget finns Abercrombie & Fitch på totalt 1059 platser i USA, Kanada och England. Mest kända är flaggskeppsbutikerna på Fifth Avenue i New York, The Grove i Los Angeles och 7 Burlington Gardens i London.

Jessica Frohagen är även ägare till de framgångsrika mode- och inredningsbutikerna Alfons Junior House, Alfons Home Store och Alfons Summer Shops med etableringar i Kungsbacka, Smögen och Hunnebostrand.

För vidare information kontakta Bo Rundberg, Kungsmässans centrumledning,
tel. 0300-168 14  eller Jessica Frohagen, Alfons Store: tel. 0300-732 00.

Mejla Centrumledningen!

Veckans ros

Ett stort tack till Alexander i Teliabutiken Du är mycket kunnig och tar dig tid att ta reda på det som du inte är riktigt säker på. Du är seriös och mån om att ge kunden/oss rätt information i en djungel av alla de olika mobil-och abonnemangs- erbjudanden som finns att välja mellan idag. Man får förtroende för dig! Tack för god service!

Fam. Lesseur Björnek