Flash mob på Kungsmässan
Har du hört talas om begreppet Flash mob? De som var på Kungsmässan i lördags kan nu säga att de upplevt en.
Lever du också kvar i den gångna helgen om måndagarna? Det gör vi också. Just denna helg har dessutom varit lite mer händelserik än väntat, så det är svårt att låta bli.
Beauty Day med Kicks
De första gästerna som kom till Kungsmässan på lördagen strosade mest runt i sakta gemak. De såg väldigt harmoniska ut, trots att det var lönelördag och många ärenden säkerligen skulle bockas av. Många av dem tog en sväng till vår scen där Beauty Day anordnades i samarbete med Kicks. Här kunde de få tips om vårens häftigaste make up-trender, bli provsminkade och träffa leverantörer från några av Kicks största varumärken. Det var svårt att inte känna vårkänslan när man såg personalens vackra, färgglada sminkningar.
Spontansalsa mitt i centret
Tidigt på eftermiddagen hördes plötsligt musik någonstans ifrån. Ljudet kom inte från scenen där Kungsmässans evenemang brukar hållas utan från ett av torgen mitt i huset. De som följde musiken upptäckte sex dansare som flög omkring över golvet i en fartfylld salsa, ackompanjerade av musiken som ljöd ur en medhavd bergssprängare som de placerat en bit bort. Fler och fler gäster samlades kring torget och tillslut hade dansarna riktigt många åskådare som förvånat beundrade dansarnas mod och skicklighet - ett kul inslag som definitivt överraskade både gäster och personal i centret.

Så här såg det ut när det annars rätt så stillsamma torget förvandlades till dansscen! Nu kan vi skryta med att vi haft en flash mob (modell mindre) på Kungsmässan.
Klicka här för att se ett videoklipp från lördagens flash mob!
Läs om andra roliga Flash mobs här!
Inlägg av Annika Berne, 2010-03-29

Tyvärr är kommentarer avstängda på det här inlägget.